rugby team
Rugby Team

Krótka historia Rugby
Rugby to gra wywodząca się z Anglii a swoją nazwę zawdzięcza prowincjonalnemu, biednemu, robotniczemu miastu o tej samej nazwie położonemu nieopodal Birmingham. Miasto Rugby  to geograficzny środek Anglii co spowodowało, że było powszechnie znane. To właśnie w tym mieście jest słynna szkoła podstawowa z której wyrastają korzenie współczesnego sportu – Rugby. Szkoła ta słynęła z tego, że jej uczniami byli dzieci absolwentów tej szkoły, których zapisywano do niej już w dniu urodzin a co za tym idzie nie łatwo było się do niej dostać osobom z zewnątrz społeczności jej absolwentów.

Gra w Rugby choć jeszcze nie bardzo popularna w Polsce ma za sobą wielowiekową tradycję w Europie  a za jej przodka uważa się „Harpastum” grę wywodzącą się z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W owych czasach do gry używało się pęcherza zwierzęcego wypchanego słomą, który podawano sobie z ręki do ręki a przeciwnika zatrzymywało walcząc z nim, chwytając się go lub stosując  rodzaj chwytu duszącego, bramką natomiast była cała szerokość linii końcowej boiska na połowie przeciwnika za która trzeba było umieścić „piłkę”. Gra odznaczała się dużą brutalnością i w czasach późniejszych zdarzało się, że była zakazaną dyscypliną sportu.

Na przestrzeni wieków gra w Rugby ewoluowała zarówno pod względem reguł, których na początku praktycznie nie było jak i ilości zawodników w składzie drużyn.  Wyraźny rozdział pomiędzy Rugby a Piłką Nożną, która powstawała w podobnych okolicznościach i miałe te same korzenie nastąpił dopiero w  połowie XIX wieku gdy powstał Football Association a po rozłamie Związek Rugby-Union co ostatecznie wyraźnie oddzieliło te dwie dyscypliny sportu  z powodu sporu o możliwość używania rąk w grze i tkzw. szarżowania.  Rugby jakie powstało z zasady było grą amatorską i do dzisiaj nią pozostaje w ramach Rugby Union. Przełom XIX i XX wieku to okres dynamicznych zmian w samym Rugby i powstanie zawodowego Rugby reprezentowanego przez Północny Związek Rugby (potem zwany Ligą Rugby). Charakterystyczną różnicą pomiędzy Rugby amatorskim a zawodowym była ilość grających zawodników gdzie dal Rugby-Union jest ich 15 a dla Rugby zawodowego dla podniesienia widowiskowości zmniejszono liczbę zawodników na boisku do 13 oraz uproszczenia zasad gry.

Obecnie mamy jeszcze do czynienia z Rugby – 7 osobowym, która stała się dyscypliną olimpijską. To dowodzi, że Rugby stało się sportem o światowym zasięgu, a oglądalność meczy i turniejów Rugby przewyższa często oglądalność meczy w Piłkę Nożna. W USA powstał futbol amerykański, który swoje korzenie też ma w Rugby. Choć Rugby może na pierwszy rzut oka wyglądać na grę brutalna i chuligańską gdzie nie ma reguł to w rzeczywistości jest to gra gdzie są określone ścisłe zasady, których wszyscy przestrzegają. Ukuło się nawet powiedzenie, że: „Piłka nożna to gra dżentelmenów uprawiana przez chuliganów, podczas gdy Rugby jest grą chuligańską uprawianą przez dżentelmenów.”

Rugby w Polsce
W Polsce Rugby wciąż jest sportem niedocenionym i mało popularnym choć obecnym już w polskim sporcie od lat 50 dwudziestego wieku. Obecnie mamy Ekstraligę, w której gra osiem najlepszych drużyn. W sezonie ligowym są dwie części: runda zasadnicza - każdy gra z każdym, mecz u siebie i rewanż na wyjeździe i runda  finałowa - zwana play-offami. W ramach rundy zasadniczej przeprowadzanych jest 14 kolejek ligowych, w każdej po 4 mecze - 7 w I fazie i 7 w II fazie rewanżowej. Z końcowej tabeli rundy zasadniczej cztery pierwsze drużyny kwalifikują się do półfinałów, zespoły z miejsc 5-6 rozgrywają spotkanie o piąte miejsce, ostatnie dwa zespoły z tabeli walczą w meczu o utrzymanie się w Ekstralidze a ich mecze odbywają się na terenie wyżej notowanej w tabeli ekipy. Zwycięzcy obydwu meczów 1/2 finału uzyskują prawo do walki o tytuł mistrza Polski w finałowym spotkaniu.

Pierwsze trzy drużyny z Ekstraligi Rugby stają na podium Mistrzostw Polski. Ostatni zespół tabeli końcowej rozgrywek, przegrywający spotkanie barażowe o utrzymanie w Ekstralidze spada do Pierwszej Ligi.
Punktacja wygląda następująco:  4 punkty za zwycięstwo; 2 pkt. za remis; 0 pkt. za porażkę.
Dodatkowe punkt otrzymuje drużyna za: zdobycie co najmniej 4 przyłożeń, porażkę nie wyższą niż 7 punktami.

Rugby w Łodzi
Początek Rugby w Łodzi to 1956 rok gdy powstała pierwsza sekcja Rugby przy kole nr 12 w ZS Start a w 1957 roku na terenie Rudy Pabianickiej przy Rudzkim Klubie Sportowym powstało druga sekcja Rugby w Łodzi. Niestety sekcja z Rudy Pabianickiej nie odniosła większych sukcesów i niebawem przestała istnieć a sekcja przy ZS Start po utworzeniu KS Start nie miała perspektyw na rozwój i władze Łodzi zdecydowały na przeniesienie jej do KS Włókniarz Łódź co okazało się dobrą decyzją. Pod auspicjami KS Włókniarz Łódź nastąpił dynamiczny rozwój łódzkiego Rugby gdzie stworzono doskonałe warunki dla rozwoju tej dyscypliny do roku 1962 gdy wprowadzono niekorzystne zmiany w strukturach organizacji sportowych.

Dopiero w roku 1968 łódzkie Rugby odrodziło się za sprawą Ryszarda Wiejskiego i  Ryszarda Musiałczyka pod auspicjami klubu Metalowiec Łódź, jednak już w grudniu 1969 roku ze względu na złą atmosferę wokół Rugby w Metalowcu sekcja została przeniesiona do KS Budowlani Łódź z którym pomimo trudnych początków odniosła najwięcej sukcesów historii swojego dotychczasowego istnienia.  W grudniu 2012 został powołana spółka akcyjna Budowlani S.A w ramach której funkcjonuje obecnie drużyna seniorów Rugby i obecnie występuje  w Ekstralidze pod nazwą Budowlani Łódź Master Pharm zdobywając wicemistrzostwo polski w 2012 roku i brązowy medal w 2013 roku. Ostatnio Budowlani S.A swoją bazę mieli zorganizowaną gościnnie na terenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi mieszczącej się na terenach byłego KS Włókniarz Łódź. Obecnie rozgrywki są prowadzone na stadionie miejskim przy Al. Uni. Wciąż trwają starania Budowlanych S.A o pozyskanie nowej stałej bazy dla drużyny Rugby z Łodzi.

Osiągnięcia od 1968 roku łódzkiej drużyny Rugby  KS Budowlanych Łódź i Budowlanych S.A:
Seniorzy:
Tytuły Mistrza Polski w latach: 1983; 2006; 2007; 2009; 2010
Tytuły Wicemistrzów Polski: 1979; 1984; 2003; 2004; 2005; 2008; 2011; 2012, 2014
Trzecie miejsce: 1982; 1985; 1989; 1990; 1992; 2013,
Puchar Polski: 1992; 2003; 2009; 2011; 2012
Podsumowując: 5 złotych, 9 srebrnych, 6 brązowych medali.

Juniorzy:
Tytuły Mistrza Polski: 1971; 1972; 1974; 1975; 1976, 1977, 1978, 1986, 1989, 1990, 1991, 1996, 2003, 2004, 2005, 2007, 2009, 2014

Zapraszamy.
Kibicujcie nam!

Rugby Team - Master Pharm Budowlani S.A. Łódź